Hodnocení krmiv
Jak rozpoznat kvalitní a bezpečné krmivo?
Jednodušší by asi bylo položit otázku, podle čeho nelze rozpoznat kvalitu krmiva. Pak by byla odpověď snadná. O kvalitě krmiva nevypovídá ani jeho cena, ani vzhled obalu a ani rozsáhlá reklamní kampaň a už vůbec ne pestrobarevnost granulek.
Jediné bezpečné krmivo je takové, které respektuje psa jako masožravce. A jediný způsob, jak nenaletět, je naučit se číst na etiketách složení jednotlivých receptur. Není důležité jen to, co krmivo obsahuje, ale neméně důležitý je i údaj o tom, které složky v krmivu nenajdete. A v neposlední řadě jde i o způsob výroby granulí, který může být šetrný, ale může i znehodnotit většinu psu prospěšných látek. Kvalitní krmiva obsahují až 8x více čerstvého masa oproti běžným, ta podprůměrná nezřídka neobsahují žádné. Mezi nejlépe hodnocená krmiva patří zpravidla takové značky, které nenajdete na titulních stránkách kynologických magazínů a neobjevují se ani v televizních reklamách... Předpokládá se, že pouhých 5% krmiv splňuje ta nejnáročnější kritéria. Kvalitní granule jsou tvrdé, hutné a při kontaktu s vodou nebobtnají, obsahují až 165 g čerstvého masa ve 100 g granulí.
SUROVINY
Výrobci mají povinnost uvádět suroviny v sestupném pořadí. To znamená, že složka, která je v krmivu zastoupena nejvíce, je uvedena na prvním místě, ta která nejméně, je na posledním. Pokud se chce krmivo tvářit jako superprémiové, nemůže mít největší podíl obilné složky. Veškeré suroviny by měly být jednoznačně specifikovány. Neobstojí tedy složení "produkty rostlinného původu" či "obiloviny", ale správně pšenice, rýže..., obdobně u masové složky vyžadujte přesnou specifikaci (kuřecí moučka, rybí moučka, jehněčí moučka...). Věnujte pozornost, jakým způsobem je prezentován podíl masa. Zajímá nás podíl masové moučky, nikoliv čerstvého masa (25% čerstvého masa odpovídá 5 gramům masové moučky na 100 gramů granulí, tj. 5% masové složky; pes jako masožravec potřebuje několikanásobně vyšší množství). A protože pes je masožravec, prospívají mu více tuky živočišné, něžli rostlinné. Výběr surovin má také vliv na míru stravitelnosti. Pro Vaši představu stravitelnost vaječných bílků je 100%, libového masa 92%, mléka 89%, rýže 72%, kukuřičného lepku 68%, pšenice 64% a kukuřice 54%. Kromě použitých surovin sehrává stejně důležitou roli i jejich kvalita. Špičková krmiva používají suroviny v potravinářské kvalitě, to znamená takové, které se používají i pro výrobu potravin pro lidi. Ekonomická (supermarketová) krmiva zpracovávají odpadní produkty (maskováno za vedlejší živočišné produkty či masové deriváty).
ALERGENY
Mezi nejčastější alergeny patří sója, mléčné výrobky, vajíčka, pšeničný lepek, chemické konzervanty a potravinářská barviva. Citlivým psům mohou i malé koncentrace způsobit vážné problémy. Nejlépe je vybrat takové krmivo, které obsahuje alergenů co nejméně.
KONZERVANTY
Do superprémiové, ultraprémiové či holistické řady nepatří chemické konzervanty. Bezpečná krmiva jsou konzervována přírodně za pomoci vitamínu C a E a rozmarýnu. Chemické konzervanty bývají schovány za termín "doplňkové látky povolené v EU".
ZPŮSOB ZPRACOVÁNÍ
má hlavní dopad na celkovou kvalitu proteinů a tuků. Vysoké teploty a dlouhé vystavení teplotě snižuje kvalitu proteinů, ovlivňuje nepříznivě míru stravitelnosti a ničí aminokyseliny.
Čím se odlišují krmiva biologicky vhodná, holistická, ultraprémiová, superprémiová, prémiová a ekonomická?
Výběrem surovin, jejich poměrem a kvalitou, dále způsobem zpracování, způsobem konzervace a mírou stravitelnosti. To jsou také hlavní kritéria ovlivňující finální cenu výrobku. Kvalitní krmivo nemusí mít přemrštěnou cenu, ale rozhodně nebude levné. Naproti tomu méně kvalitní krmiva do své ceny schovají i bombastické reklamní kampaně.
Existuje objektivní porovnání jednotlivých značek krmiv?
Ano i ne... Předně je třeba posuzovat každou konkrétní recepturu individuálně, nikoliv globálně celou produktovou řadu. Americká a kanadská krmiva každoročně hodnotí The Whole Dog Journal a sestavuje žebříček bezpečných krmiv TOP DRY FOODS. Evropské značky v něm nejsou zahrnuty. Dalším zdrojem užitečných informací je DOG FOOD ANALYSIS, který oceňuje jednotlivá krmiva hvězdičkami v rozmezí 1-6, přičemž krmiva se 6ti hvězdičkami patří k tomu nejlepšímu, co může Váš pes dostat.